CZY WIESZ ŻE …?

Kawa podczas procesu wypalania zmniejsza swoja wagę o około 15-20 %, z powodu wyparowywania wody z ziarna, zwiększając w tym procesie objętość o około 60%, Spowodowane jest to uwalnianiem w czasie procesu wypalania ciężkich gazów takich jak: dwutlenek węgla.

Najdroższą kawą na świecie jest kopi luwak. Produkowana jest w Indonezji, uzyskuje się ja z odchodów zwierzęcia zwanego luwakiem. Luwaki żywią się tylko najokazalszymi owocami kawowca . Po przejściu przez układ trawienny zwierzęcia kawa traci goryczkę. Owoce odzyskuje się czyści i pali.

Kawa jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy naturalnego pochodzenia.

Statystyczny Polak na tle innych Europejczyków pije mało kawy, rocznie ok. 2,5 kg. Najwięcej kawy pije się w Skandynawii, gdyż nawet ponad 12 kg w ciągu roku.

Co ciekawe, Polacy najczęściej kupują kawę mieloną.

Pytacie nas często jak to jest z tymi kawami smakowymi więc postanowiliśmy i to wyjaśnić przy okazji przedstawiania kilku ciekawostek o kawie. Sprawa w tym przypadku jest naprawdę prosta, kawa jest produktem silnie chłonącym wszelkie obce zapachy, podczas procesu wypalania do palarki dodawane są specjalne olejki aromatyczne które kawa wchłania i oddaje podczas zaparzania kawy.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *