Shinobi-cha tłumaczyć można, jako herbata cierpliwa. Ma to swoje uzasadnienie w sposobie przyrządzania tego rewelacyjnego specjału. Otóż, shonobi-cha, to po prostu susz wysokiej jakości herbaty zielonej (taki jak można kupić w naszym sklepie) zalany zimna woda z lodem. Czyli łatwo zrobić, ale trochę się trzeba naczekać, zanim się skosztuje

Dlaczego warto parzyć herbatę metodą Shinobi-cha?

1.Parzenie na zimno uwalnia z herbacianych liści znacznie mniej katechin i kofeiny. Smak takiej herbaty jest znacznie delikatniejszy, słodszy i gładszy. Zimna woda wyciąga z herbaty zupełnie inny balans smakowy oraz znacznie mniej goryczy.

2.Zupełnie nie angażują jakiegokolwiek ciepła! Nie musicie stać nad gotującą się wodą i studzić już zaparzonej! Zalewacie zimną i wrzucacie do lodówki! Prościej niż pójść do sklepu po butelkowane pseudo “ice tea”.

3.Całkowicie nowy sposób na wasze stare, dobre herbaty. Może się okazać, że dobry wysłużony earl grey czy ulubiona zielona zaskoczą was zupełnie inną paletą smakową.

4.I najważniejsze jest łatwa w przygotowaniu! I to bardzo!

Proponowany sposób nie jest oczywiście pozbawiony minusów. Pierwszym jest czas potrzebny do przygotowania napoju – 10-12 godzin (choć z tym mankamentem można sobie łatwo poradzić, zalewając herbatę wieczorem i wstawiając do lodówki na całą noc). Liści użytych w ten sposób nie można już niestety zaparzać ponownie.
Składniki:

* 3 łyżeczki ulubionej liściastej zielonej herbaty

* 1 l wody – przefiltrowanej kranówki lub nisko zmineralizowanej mineralnej/źródlanej (wysoko zmineralizowana pozostawi w gotowym naparze paskudny posmak)

* ewentualnie łyżeczka suszonej mięty

* lód, listki świeżej mięty lub melisy, plasterki (uprzednio sparzonej!) cytryny/pomarańczy i inne rzeczy, na które macie akurat ochotę, a które będzie można dodać do gotowego napoju

Potrzebny będzie też litrowy czajniczek i duży zaparzacz lub sitko do późniejszego przecedzenia.

Przygotowanie:

Herbatę należy umieścić w zaparzaczu, dorzucić suszoną miętę, wszystko razem zalać wodą o temperaturze pokojowej, delikatnie wymieszać liście końcem łyżeczki i wstawić do lodówki, uprzednio przykrywając czajniczek, żeby napar nie nabrał żadnych obcych aromatów.

Po upływie 10-12 godzin wyjąć, oddzielić fusy od naparu, dodać lód oraz ewentualne inne dodatki smakowe i… gotowe

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *