18-single-default

Co jeszcze można wymyślić z herbaty:) No cóż osobiście uważam, że pole manewru jest ogromne ja ostatnio wymyśliłam ciekawy sposób na dekorację deserów, oraz ciast.

Często przy okazji pieczenia czegoś w domu wykorzystuje dostępne w piekarniku wolne miejsce, tym razem zrodził mi się w głowie pomysł, a co by było gdyby, zrobić zielona kruszonkę? Kruszonkę zwykłą pieczoną osobno wykorzystywałam już jako posypkę do deserów.

Zielona kruszonka w wykonaniu jest banalnie prosta, wystarczy

około 50g masła

¾ szk. cukru,

3 łyżki zmielonej zielonej herbaty (ja użyłam herbaty

i zmieliłam ja w młynku skrzydełkowym)

mąka,

do szklanki wsypujemy herbatę i dopełniamy mąką do ¾ wysokości, wszystkie składniki mieszamy i rozcieramy jak normalna kruszonkę, wysypujemy na blaszkę i pieczemy, podczas pieczenia dobrze jest wszystko od czasu do czasu przemieszać drewniana szpatułką, nie martwcie się że coś będzie skwierczeć i wydawać różne dziwne dźwięki

Sucha masa ma kolor, szaro zielony po upieczeniu nabiera ciemnozielonej barwy.

Nie wiem jak ta kruszonka sprawdzi się pieczona na cieście gdyż ja osobiście wolę kruszonkę upieczona osobno i wykorzystywaną jako posypka .

Osobiście w wolnej chwili postaram się wypróbować ten przepis z innymi naszymi herbatami i dać wam znać co i jak wyszło 🙂

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *