Kawiarka (Moka Express ) jest urządzeniem włoskiego pochodzenia, wyprodukowanym po raz pierwszy w 1933 przez Włocha Alfreda Bialetti, zaprojektowanym przez Luigi De Ponti.

Dzięki kawiarce bardzo łatwo i szybko możemy przygotować esencjonalne, aromatyczne espresso. Posiada kształt dzbanuszka, a włoski design oraz dbałość o najmniejszy szczegół i wysoka jakość produktu sprawiają, że każdy model posiada niepowtarzalny charakter. Kawiarka aluminiowe można używać na kuchni gazowej, elektrycznej i ceramicznej. Świetnie sprawdzi się zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych wnętrzach.

kawiarka schemat budowy
kawiarka schemat budowy

Kawiarki mogą mieć różną objętość wyrażoną liczbą filiżanek przyjmując że każda filiżanka to 50 ml naparu.
I tak kawiarka włoska może być na 1, 2, 3, czy nawet 9, 10 filiżanek.
Kawiarka włoska składa się z trzech części. Na dole znajduje się zbiornik na wodę, nad nim sitko, do którego wsypujemy kawę a na górze jest główny zbiornik, w którym zbiera się gotowa kawa. Pod wpływem ciśnienia pary wodnej, gorąca woda przechodzi przez sitko z kawą a następnie tak powstały ekstrakt wyrzucany jest do górnego zbiorniczka
Kawiarka w przeciwieństwie do ekspresów ciśnieniowych wykorzystuje ciśnienie naturalnie wytwarzane przez parę wodna, jest to ciśnienie na poziomie 1,5 bara podczas gdy w ekspresie ciśnieniowym wykorzystuje się ciśnienie o mocy 8 do nawet 10 barów.

schemat działania kawiarki
schemat działania kawiarki

Obsługując kawiarkę należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Wody nalewamy do wysokości zaworka.
Istnieje szkoła, według której do kawiarki wlewamy gorącą a nie zimną wodę dzięki czemu szybciej uzyskamy ekstrakt, ale przy tym nie nagrzejemy mocno całej kawiarki.
Ważne jest aby pod kawiarką nie było zbyt dużego gazu, ponieważ rączka dość szybko się nagrzewa.

Kawa – nie ugniatamy jej na sitku i oczyszczamy brzegi kawiarki aby usunąć drobinki kawy. Istotny jest również odpowiedni sposób zmielenia kawy. Zbyt drobno mielona zatka pory sitka w kawiarce i napar będzie przeparzony przez co kawa będzie gorzka i cierpka. Gdy zbyt grubo zmielimy ziarna napar będzie słaby i niesmaczny.

Na koniec należy dobrze zakręcić wszystkie części urządzenia, zwracając uwagę na szczelne założenie uszczelki. Uszczelki wystarczają na około rok ciągłego używania. Można je jednak później dokupić bez potrzeby zakupu nowej kawiarki.

Czas ekstrakcji.
różny jest w zależności od wielkości urządzenia. Przy założeniu, że do dolnego zbiorniczka nalejemy gorącej wody nie powinien on przekroczyć 10 minut dla największych kawiarek. Zastosowanie zimnej wody znacznie wydłuży czas przebywania kawiarki na źródle ciepła i może wpłynąć na końcowy smak naparu, gdyż nagrzewa się również kawa w sitku, przez co może utracić część aromatu i walorów smakowych.

W żadnym wypadku nie wolno zostawiać kawiarki bez nadzoru na źródle ciepła!!!!

Nalewamy cudowny czarny napar i już możemy delektować się naszą „małą czarną”.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *