Dziś chciałabym Was trochę kulinarno – herbacianie przenieść do Chin a dokładnie do południowej części Chin gdzie zamieszkują ludy Hakka.

Hakka

Jest to grupa Chińczyków Han, mówiąca językami z grupy hakka, z sinickiej rodziny języków. Kulturowo najbardziej odbiegająca od innych podgrup Chińczyków, uważająca się jednak za Hanów i tak oficjalnie klasyfikowana. Większość zamieszkuje Chińską Republikę Ludową; stanowią też ok. 12% ludności Tajwanu. Duże kolonie Hakków tworzą część chińskiej diaspory w Azji Południowo-Wschodniej.

Według spisu z 1990 roku w ChRL mieszkało ok. 38 mln. Hakków, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Hakków oceniało światową ich populację na ok. 75 mln w 1992 roku.

Hakka w dosłownym tłumaczeniu to „ludzie z rodzin gości” są ważną mniejszością etniczną w południowych Chinach.

A dlaczego właśnie tam i co takiego interesującego może zaproponować nam ta grupa etniczna… Dowiecie się czytając dalszą część tekstu.

Tradycyjnym posiłkiem tej grupy etnicznej jest zupa produkowana z herbaty i ziół głównie bazylii i kolendry oraz prażonych orzechów, oraz nasion czarnego i białego sezamu nazywana Lei cha.

Danie Lei cha to zwieńczenie długiej i bogatej tradycji Hakka.

Lei cha dosłownie tłumaczy się „burza herbaty ryżu” i nazwa ta odnosi się do głośnego hałasu obecnego podczas przygotowywania potrawy, polegającego na ucieraniu/ubijaniu składników w drewnianej misie specjalnym tłuczkiem.

Ubrany w tradycyjny strój , dziewczyna przygotowuje zupę Lei Cha
Ubrany w tradycyjny strój , dziewczyna przygotowuje zupę Lei Cha źródło: http://www.tasteoflifemag.com

 

Lei cha to tradycyjne danie z ryżu – który zwyczajowo spożywane było przez Hakkas siódmego dnia księżycowego Nowego Roku, aby uczcić narodziny ludzkości. Dziś spożywane jest również na co dzień.

W skład dania wchodzą dodatki z tofu, orzechów i warzyw, zarówno świeżych jak i konserwowanych. Jednak każdy entuzjasta Lei cha powie, że sercem dania nie jest ryż lub przyprawy, ale miska zupy, która zachwyca niesamowitym zielonym kolorem i oryginalnym smakiem.

Początkowo była to żywności biedaków, potrawa wywodzi się od pokoleń wędrujących Hakkas. Podczas panowania dynastii Qin (221-207 ne), Hakkas zostali wypędzeni ze swoich domów w północnych Chinach, spowodowane to było głównie wojnami, zarazami, suszą i głodem. W rezultacie ludy Hakka musiały zmienić swój tryb życia z osiadłego na koczowniczy i tu znalazło się miejsce na powstanie tej niesamowitej potrawy.

Ponieważ podczas migracji brakowało pożywienia, lei cha dzięki swoim właściwościom odżywczym pozwalało przetrwać na kilku łatwo dostępnych składnikach z utrzymaniem solidnej dawki energii. Choć jest to danie proste, niestety w tamtych czasach przygotowanie było dość czasochłonne (dziś mamy blendery więc się nie martwcie).

Co ciekawe, zdrowe reputacji Lei Cha rozciąga się wstecz do epoki Trzech Królestw. Legenda głosi, że Zhang Fei generał wojskowy, który służył pod wodza Liu Bei w późnej dynastii Han miał za zadanie zdobyć miast Chengdu. Niestety żołnierzy wielkiego generała dopadła zaraza. Stary lekarz przygotował ziołową miksturę, która cudownie wyleczyła mężczyzn i pomógł im wygrać bitwę! Tą miksturą była oczywiście Lei cha.

 

 

W dzisiejszych czasach Lei cha przeżywa renesans wśród młodego pokolenia dzięki swoim właściwościom odżywczym staje się coraz bardziej popularne wśród osób dbających o zdrowie. Nawiasem mówiąc, Sarawak Hopo Association (SHA), w 2012 roku, ustanowiła każdy 1 maja dniem Lei Cha.

Jak to w przypadku tradycyjnych potraw różnych krajów bywa każda rodzina posiada swój przepis i uważa że ten jest jedyny i najlepszy. Różne rodziny Hakka mogą korzystać z różnych składników, w zależności od dostępności i pory roku. Ja chciała bym zwrócić Wam tylko uwagę na fakt że Lei cha można przygotować z suchych liści zielonej herbaty (lub matchy) z liści zaparzanych lub z liści świeżych (tych akurat nie posiadamy ale jakby ktoś z Was miał to wole wspomnieć) Ponadto przez lata przepis na lei cha ewoluował i można przygotować w wersji słodkiej, słonej, pikantnej lub jako sałatkę.

Podstawowymi składnikami zupy Lei cha są: świeża tajska bazylia i liście mięty, liście herbaty, orzeszki ziemne i nasiona sezamu. Głównym dodatkiem do potrawy, jest ryż ale za dodatki może służyć wszystko co lubimy m.in. krewetki, kurczak, tofu.

Lei cha przepis podstawowy na zupę:

Składniki na napar

100g prażone orzeszki ziemne
100g prażone białe nasiona sezamu
100g liści bazylii 
1 łyżka liści herbaty chińskiej (używam Tieguanyin)
150ml ciepłej wody lub bulionu warzywnego
sól dla smaku

Dodatki

2 filiżanki gotowanego brązowego ryżu lub prażonego ugotowanego białego ryżu

2 łyżki prażonych orzeszków ziemnych

100g fileta z kurczaka pokrojonego w drobną kostkę i obsmażonego na złoty kolor
100g Chiny szpinak, drobno posiekany i uduszony z dodatkiem czosnku
100g pora posiekanego w kostkę i uduszonego
Oliwa z oliwek do smażenia

Wszystkie składniki dokładnie zblendować, doprawić do smaku, gęstość można dostosować do własnych upodobać poprzez dodanie mniejszej lub większej ilości wody.

Podanie

Podawać w dwóch miseczkach w jednej zupę w drugiej dodatki

Lei cha
Lei cha

Mi osobiście bardzo sie to danie spodobało, wkrótce sama je przetestuje, i na pewno dam wam znać jak poszło 😉 A wy skusicie się na Lei cha? Dajcie znać w komentarzach 😉

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *