Cześć,

Właśnie zaparzyłam sobie filiżankę, pysznego mocnego, aromatycznego espresso z mojej ostatnio ulubionej Meksykańskiej kawy organicznej i tak mnie wzięło, aby napisać Wam, dlaczego tak bardzo lubię espresso i dlaczego jest ono zdrowsze od kaw parzonych innymi metodami. Więc do dzieła.

 

A jeszcze na wstępie powiem Wam, skąd się wzięła nazwa espresso? Wbrew powszechnym opiniom nazwa ta nie wywodzi się od szybkości przygotowania naparu, lecz pochodzi od włoskiego przymiotnika espressivo i oznacza: wyrazisty, wyraźny.

 

Espresso posiada pewnie tylu przeciwników co i zwolenników, liczne badania naukowe raz twierdzą, że kawa jest zdrowa, kolejnym zaś razem przeczą temu mówiąc, że kawa to zło. A ja uważam, że kawa jest zdrowa (tylko jak wszystko z umiarem).

 

1 Co takiego zdrowego jest w kawie z ekspresu ciśnieniowego?

Antyoksydanty – pewnie nie raz słyszeliście to magiczne określenie, antyoksydanty (przeciwutleniacze) atakują nas na każdym kroku, wręcz wyskakując, z co drugiego produktu, aby uratować nasze istnienie przed złymi wolnymi rodnikami, które z kolei na każdym kroku chcą nasz organizm zniszczyć. A tak na serio kawa parzona ciśnieniowo zawiera dużo więcej przeciwutleniaczy, niż kawy parzone innymi metodami.

 

Zdrowe zalety kawy:

Kawa zmniejsza ryzyko alzheimera

Kawa obniża ryzyko cukrzycy typu 2

Kawa chroni przed depresją

Kawa zmniejsza ryzyko parkinsona,

Kawa zmniejsza ryzyko nowotworów,

Kawa ułatwia oddychanie,

Kawa pomaga w odchudzaniu,

Kawa chroni przed próchnicą,

Kawa zmniejsza zakwasy.

espresso
espresso

2 Espresso pobudza

Ranek, ledwo zwlekliście się z łóżka, dowlekliście do kuchni, włączacie ekspres (ja muszę poczekać parę minut, co by się mój staruszek zagrzał) i jest… płynie… czarna esencja życia wlewa się do filiżanki… i co już sam aromat roznoszący się po kuchni sprawia, że oczy szerzej się otwierają i świat nabiera barw. No tak, bo już sam aromat kawy pobudza, według mnie to działa na zasadzie odruchu Pawłowa, czuje zapach, wiem że zaraz do mojego organizmu wpłynie cudna dawka kofeiny. Ale zespół Yoshinori Masuo z Japońskiego instytutu, udowodnił (na zwierzętach), że już sam aromat kawy pobudza aktywność mózgu.

 

3 Kofeina

Główny powód dlaczego większość ludzi pije kawę. Kofeina jest najpopularniejszą substancją pobudzającą pochodzenia naturalnego.

Mimo że kawa z ekspresu ciśnieniowego zawiera mniej kofeiny, niż kawy parzone innymi metodami pobudza ona bardziej.

A tu dla was informacja ile kofeiny jest w niektórych produktach

kofeina-w-kawie
kofeina-w-kawie

Główną przyczyną tego zjawiska jest stężenie kofeiny w wodzie:

· Kawa z ekspresu przelewowego (americano): 18 mg /30 ml

· Espresso: 63 mg/ 30 ml

 

4 Espresso jest uniwersalne.

Espresso stanowi, bazę do każdego innego „rodzaju” kawy. Z espresso przygotujesz cafe americano, latte, capuchinno, kawę mrożoną i mnóstwo innych kawowych wariacji. Dodatkowo espresso doskonale sprawdzi się w przygotowaniu różnorodnych deserów i jest świetna bazą do wielu kulinarnych eksperymentów.

 

5 Smak

Jest to dla mnie kwestia najważniejsza, z racji tego, że kawa na mnie absolutnie nie działa co wielu może potwierdzić. Ja po prostu kocham smak kawy. Mocny, esencjonalny, bezsprzecznie kojarzy mi się z chwilami relaksu. Ziarna kawy zawierają około 900 różnych związków chemicznych, to jak duża ich część trafi do naszej filiżanki zależy w dużej mierze od sposobu parzenia. Przy parzeniu przelewowym do filiżanki trafi zaledwie 1,3 proc składników z ziarna kawy. Ekspresy ciśnieniowe natomiast wyciskają smak i aromat do filiżanki pod ciśnieniem od 9 do nawet 15 barów dzięki czemu do naszego naparu trafi ponad 5% składników z ziaren. Dzięki czemu espresso posiada różnorodny smak i bukiet aromatyczny.

 

Nie lubisz mocnej kawy?

Przygotuj sobie cafe americano. Ale nie takie zwyczajne i o zgrozo nie przelewaj więcej wody przez ekspres!!! Dlaczego?Gdy kawę w ekspresie przeciągasz robi się ona kwaśna. Wystarczy że do espresso dolejesz odpowiednią dla siebie ilość wrzącej wody a pyszne i smaczne americano gotowe;) Gwarantuję ze odkryjesz nowe smaki o których nawet nie miałeś pojęcia.

 

To co kawki?

Dobrego dnia i do następnego tekstu.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *