Cześć!

Dzisiejszym wpisem chciałabym zapoczątkować cykl wpisów na blogu. Cykl opatrzyłam nazwą „Zaparzę Ci herbatę”.

Wpisy pojawiać się będą raz w miesiącu i opisywać będą jedną z herbat dostępnych w naszym sklepie.

Cały cykl postanowiłam zacząć od zielonej herbaty Gyokuro, ponieważ jej smaki aromat przywodzi mi na myśl wiosnę za którą bardzo już tęsknie, i pojawienia której nie mogę się już doczekać.

Gyokuro klasyfikowana jest jako herbata typu Sencha. Nazwę gyokuro w tłumaczeniu na polski brzmi „cudowna kropla rosy”.

Gyokuro uznawana jest za najznamienitsza z herbat zielonych, w Japonii wybierana jako poczęstunek dla ważnych gości. Doceniana przez koneserów herbaty może sprawić, że zupełnie zmienisz zdanie o zielonej herbacie.

 

Czym Gyokuro różni się od senchy?

Przede wszystkim istotnym czynnikiem wpływającym na smak i aromat herbaty zielonej gyokuro oraz na to, czym gyokuro odróżnia się od senchy jest specjalny proces produkcji.

Podczas gdy krzewy przeznaczone na zbiór zwykłej senchy rosną sobie radośnie grzejąc listki w słoneczku. Krzewy, z których zbierane będą liście do produkcji herbaty Gyokuro zaraz po zawiązaniu pączków (na około dwadzieścia dni przed zbiorami) osłaniane są specjalnymi matami bambusowymi lub materiałowymi. Działanie takie ma na celu ochronę zawartych w liściach garbników. Dodatkowo osłonięcie krzewów powoduje spowolnienie wzrostu krzewu herbacianego a co za tym idzie wypracowanie głębszego smaku i aromatu.

Liście krzewu herbacianego pozbawione dostępu do słońca powodują również wytwarzanie się w liściach większej ilości chlorofilu, co powoduje żywszy i bardziej intensywny kolor suszu gyokuro.

gyokuro susz
gyokuro susz

Parzenie:

Susz gyokuro jest bardzo wrażliwy na wyższą temperaturę, dla uzyskania najlepszych efektów gyokuro powinno zaparzać się woda o temperaturze 60°C. Zastosowanie wody o wyższej temperaturze spowoduje zgorzknienie naparu.

Gyokuro należy zaparzać ok. 1-1,5 min wodą o temperaturze 60°C. Jeśli chcemy Gyokuro parzyć kilka razy uzyskując napar bez goryczki należy z naczynia odlać absolutnie całą wodę gdyż pozostawienie suszu w choćby niewielkiej ilości wody może spowodować zgorzknienie kolejnych naparów

 

Smak i aromat

Suche liście przywodzą na myśl aromat świeżo skoszonej trawy, ja czuję jeszcze jakiś słodki owocowy aromat chyba brzoskwini, ale pewna nie jestem

Gyokuro charakteryzuje się delikatnym kwiatowym smakiem i aromatem a najlepszą jej cechą jest prawie całkowity brak cierpkości i goryczki. Smak jest łagodny i stonowany

Właściwości herbaty Gyokuro:

  • Działa bakteriobójczo
  • Pobudza pracę układu nerwowego oraz mózgu,
  • Pozytywnie wpływa na cerę,
  • Zawiera wysokie ilości L-teaniny (związek chemiczny pochodzenia organicznego z grupy aminokwasów występujący wyłącznie w herbacie zielonej),
  • L-teanina spowalnia wchłanianie kofeiny przez organizm,
  • L-teanina pobudza fale mózgowe alfa, prowadząc do stanu głębokiego relaksu i jednocześnie czujności umysłowej,
  • Jest naturalnym środkiem uspakajającym i relaksującym, stabilizuje nastrój, zmniejsza odczuwanie stresu i niepokoju,
  • L-teanina zwiększa wytwarzanie serotoniny i dopaminy w organizmie,
  • L-teanina powszechnie stosowana jest w suplementach diety, w gyokuro występuje naturalnie.

Masz ochotę spróbować herbaty zielonej gyokuro? Możesz kupić ją w naszym sklepie internetowym wystarczy, że klikniesz tutaj.

Podoba Ci się mój wpis? podziel się nim z innymi;)

Chciałbyś dodać coś od siebie? możesz to zrobić w komentarzu.

 

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *