7 podstawowych metod parzenia kawy.

Kawa napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jak ją parzyć aby osiągnąć doskonały smak???

Parzenie kawy ma ogromny wpływ na smak który uzyskamy. Jak można parzyć kawę dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu.

1. W ekspresie ciśnieniowym

Osobiście mój ulubiony sposób, nie ma to jak pyszne mocne czarne espresso.. albo dwa. Espresso jest bazą do wszystkich innych typów kaw, capuchino, latte, kawy mrożonej, jest niezastąpione i doskonale sprawdza się podczas przygotowywaniu różnorodnych deserów kawowych.

Minusem jest oczywiście zakup odpowiedniego urządzenia, na rynku można ich spotkać całą masę, kupując zwróćcie uwagę na wysokość ciśnienia, które wytwarza ekspres, ważne jest aby oscylowało ono w granicy 9-10 barów.

2. W ekspresie przelewowym

Takie ekspresy są bardzo popularne i stosunkowo tanie, uzyskujemy dzięki nim dużą ilość kawy w krótkim czasie. Woda przelewa się automatycznie przez filtr ze zmieloną kawą. Takie urządzenie zazwyczaj wyposażone jest w specjalny podgrzewacz, który utrzymuje temperaturę kawy. Ważne jest aby taka kawa nie leżała długo w dużej temperaturze gdyż traci swój aromat.

3. W kafeterce

kafeteria jest substytutem ekspresu ciśnieniowego i jego protoplastą.

Dolną część specjalnego czajniczka napełnia się zimną wodą, nad nią znajduje się specjalne sitko do którego wsypujemy odpowiednio zmielona kawę, a nad nim z kolei – górny pojemnik na napar. Całość stawiamy na kuchence, można spotkać kafetiery elektryczne lub przystosowane do używania na kuchenkach indukcyjnych. Gotująca się woda w dolnym zbiorniczku przechodzi do góry i pod ciśnieniem przechodzi przez kawę. W górnej części wylewa się gotowy napar.

4. W dripperze

dripper jest małym trójkątnym naczyniem do którego wkłada się filtr do kawy, (Taki przenośny ekspres przelewowy) Moja rada jest taka żeby przed wsypaniem kawy przelać papierowy filtr wrzątkiem, wtedy kawa jest smaczniejsza. Więc gdy już to zrobimy, wsypujemy kawkę, zalewamy wrząca wodą, ale nie do pełna, tak do połowy gdy już się przeleje zauważymy że cześć kawy została na brzegach naczynia, więc zalewamy jeszcze raz woda polewając po brzegach drippera poczekamy aż kawa się przeleje i gotowe, pyszna czarna kawa szybko, wygodnie i bez fusów

5. W prasce francuskiej (French press)

Praska francuska to jedno z najprostszych urządzeń do parzenia kawy. Charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, nieskomplikowaną budową i prostotą użycia. Jest także jednym z najtańszych i najszybszych sposobów zaparzania.

 

Do pojemnika wsypujemy kawę, przyjmując proporcję 7g kawy na 125 ml wody, wlewamy gorącą wodę o temperaturze około 88 stopni, odczekujemy 3 minuty, zakładamy tłoczek i przeciskamy – oddzielając fusy od naparu. Możemy rozlać kawę do filiżanek.

Ważne jest aby kawa parzona w French press, powinna być zmielona nieco grubiej aby nie uciekała spod tłoczka.

6. Po turecku

Dla wyjaśnienia kwestii, kawa zalewana w szklance nie jest kawą po turecku nazywana jest tak tylko potocznie. Ziarna kawy do tego sposobu parzenia powinny być zmielone jak najdrobniej prawie na miał, kawę wsypuje się do tygielka (doskonale sprawdza się również zwyczajny garnuszek ) dodaje się cukier, przyprawy np. kardamon, zalewa się zimną wodą i doprowadza do wrzenia podczas podgrzewania zacznie wytwarzać się piana, która będzie się podnosić jak dojdzie do brzegu garnuszka i już będzie chciała wykipieć, należy zmniejszyć płomień lub zdjąć naczynie z ognia, odczekać aż piana opadnie i powtórzyć proces jeszcze 2 razy. Uff… pracochłonny ten sposób na kawę ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć wam żer naprawdę warto bo smak i aromat jest niepowtarzalny

7. W szklance (zalewajka)

osobiście odradzam ten sposób parzenia kawy. Ale jak ktoś lubi to cóż poradzić. Odradzam nie bez powodu, kawa parzona w szklance jest najbardziej niezdrowa, badania naukowe dowodzą, że gdy fusy kawy zostają w naparze wytwarzają się szkodliwe substancje podrażniające śluzówkę żołądka.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *