Różne wersje Masala Czaj

Kto mnie zna ten wie, że miłośniczką mleka to ja nie jestem. Ale przecież trzeba spróbować, zobaczyć i przetestować, żeby można było coś polecać.

 

Testy Masala Czaj rozpoczęłam od „klasycznego” parzenia wodą, herbata jest delikatna z intensywnym ale nie przesadzonym aromatem przypraw. Na języku pozostaje lekko palący bardzo przyjmy posmak zastosowanych przypraw.

 

Gdy już obaliłam jeden kubeczek herbaty nie miałam czasu wyrzucić fusów i po paru (no dobra kilkunastu – ciężko było patrzeć na zegarek między klientami) minutach, poczułam słodki aromat przypraw, więc z czystej ciekawości (bo czarną herbatę parzę zawsze tylko raz) zalałam jeszcze raz te same fusy i… mocno się zdziwiłam bo uzyskany napar był bardzo smaczny. Sam smak herbaty był nieco łagodniejszy ale nie całkowicie przyduszony przez przyprawy.

Masala Czaj
Masala Czaj doskonale smakuje z towarzystwem biszkoptów 😉

Dobra a teraz przejdźmy do wersji Indyjskiej. Herbatę w Indiach nie pija się tak jak my Europejczycy z wodą, tylko z mlekiem. I tu zaczynają się schody ponieważ wersji na „prawdziwe” Masala Czaj jest tyle ile rodzin w Indiach i każda jedna rodzina twierdzi że to właśnie jej przepis na Masala Czaj jest tym prawdziwym. Proporcje oraz składniki są bardzo różne ja zastosowałam proporcję: 1 porcję wody (125 ml) na jedna porcję mleka (125 ml).

Zagotowałam wodę zmniejszyłam płomień na połowę mocy do gotującej się wody dodałam herbatę pogotowałam 3 minuty wyłączyłam przykryłam i odczekałam 5 minut aby herbata naciągła. Następnie przecedziłam uzyskany napar i połączyłam z podgrzanym delikatnie mlekiem. Efekt na zdjęciu

Masala Czaj próba 1
Masala Czaj próba 1

Dla mnie w powyższej wersji jest za dużo mleka herbata jest delikatna w smaku lekko przyprawowa, delikatnie słodka i bardzo mleczna – co mi osobiście nie bardzo pasowało

 

Po przetestowaniu powyższego sposobu parzenia zaczęły się eksperymenty. I osiągnęłam efekt mnie zadowalający, na 400 ml wody użyłam 4 łyżeczki suszu pogotowałam około 5 minut dałam naciągnąć 10 minut dolałam około 50 ml mleka i … smak już dużo lepszy mniej mleczny z mocnym aromatem korzennych przypraw i subtelnym posmakiem mleka.

Masala Czaj próba 2
Masala Czaj próba 2

Osobiście najbardziej smakowała mi wersja bez mleka ale z mlekiem również warta jest spróbowania 😉

p.s taki słoik kubek też u nas kupicie wystarczy kliknąć tutaj

A wy co myślicie? Lubicie Masala Czaj?

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *