Czystek

( Cistus Incanus L.) – roślina uznawana za leczniczą. Pochodzi z południowej Europy znana jako broń przeciwko wirusom i bakteriom.

Czystek rośnie w krajach o gorącym klimacie, przede wszystkim w Grecji na glebach bogatych w magnez. W 1999 roku okrzyknięta rośliną roku.

Czystek zawiera polifenole także taniny, cyneol, limon oraz eugenol.

Jest bogatym źródłem polifenoli – związków fenolowych należących do grupy substancji roślinnych o wysokim działaniu antyoksydacyjnym i wspierającym układ immunologiczny człowieka.

Polifenole przejawiają doskonałe własności antybiotyczne, działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwhistaminowo i przeciwgrzybiczo.

czystek susz
czystek susz

Jak pić czystek?

Przede wszystkim długo i systematycznie 🙂

Jednorazowe wypicie naparu z czystka nie przyniesie żadnego efektu. Picie od przypadku do przypadku też nie ma sensu. Najważniejsze w piciu czystka jest jego regularne codzienne stosowanie ( najlepiej około 3 kubków dziennie ). Dopiero przy regularnym stosowani czystek pokaże nam cały swój oczyszczający potencjał. Efekty odczuć można już po tygodniu stosowania, a najlepsze efekty widoczne są po miesiącu.

Jakie zioło wybrać?

Czystków na rynku jest cała masa i spośród tej masy trzeba wybrać coś dla siebie.
Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.

 1. Zawartość listków i gałązek – gdy w suszu który kupimy będą znajdować się nie tylko same listki lecz również gałązki napar z czystka będzie gorzki i niezbyt smaczny. Przy wyborze suszu zwróćmy uwagę na jego wygląd i wybierajmy ten który zawiera wyłącznie same cięte listki lub minimalną zawartość gałązek.2.Ważne jest aby zioło kupić cięte a nie mielone ( najlepiej w przezroczystym opakowaniu aby można było zobaczyć zawartość – czemu patrz punkt 1 )Czystek moja opinia

Smak

Zaznaczam, że to jest moja subiektywna opinia ale ja osobiście w czystku zakochałam się od pierwszego kubeczka 😉 Osobiście wszystkie herbaty pijam niesłodzone więc może dlatego smak czystka mi nie przeszkadza wręcz przeciwnie bardzo odpowiada. Dla mnie smak czystka jest delikatny, bardzo przyjemny, ziołowy, nie jest ani cierpki, ani gorzki. Może zależy to od rodzaju czystka bo wyróżnia się ich bardzo dużo.

Zapach przyjemny, ziołowy.

Chcesz kupić czystek? kliknij tutaj

Dobra rada Jeśli smak czystka nie koniecznie wam podejdzie, a mimo to chcielibyście go pić regularnie warto spróbować pomieszać go z swoja ulubiona herbata owocową. Nie ma sensu się katować pijąc codziennie coś co niekoniecznie nam smakuje, dodając suszu owocowego wzbogacamy napar o składniki zawarte w herbacie owocowej i uzyskujemy nowy wymiar smaku.

Aha.. prawie bym zapomniała, bardzo dużą zaleta czystka jest to, że fusy opadają na dno kubka i w sumie to ja pijam go bez oddzielania suszu od naparu. Czego w przypadku herbaty sobie nie wyobrażam 😉

Czystek napar
Czystek napar

Zalety czystka

 • Już 2500 lat temu znany jako roślina lecznicza,
 • Największe bogactwo polifenoli z roślin europejskich,
 • Doskonała broń przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom,
 • Unikatowy, naturalny środek przeciwko grypie,
 • Pomocny w walce z boreliozą,
 • Nie udokumentowano żadnych działań ubocznych,
 • Mogą przyjmować dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące,
 • Odtruwa i oczyszcza cały organizm,
 • Opóźnia procesy starzenia się,Bibliografia:
  Dr Gunter Harnisch Cystus,
  Falk Guddat Cistus incanus,
  Christopher Weinder Wunderpflanze Zistrose.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *